10 nejzáhadnějších míst světa

Posted by

1. Linie a geoglyfy v Nazca, Peru

Lignes_de_Nazca_Décembre_2006_-_Colibri_1

Jako Linie Nazca jsou označovány série velkých pozemních čar a kreseb na náhorní plošině Nazca v Peru, asi 360 kilometrů jihovýchodně od Limy. Existují stovky kreseb různých velikostí od tvarově jednoduchých po poměrně složité. Dodnes není jasné proč vytvořili místní Indiáni na pouštní ploše více než 300 obrazců, většinou o rozměrech až několik desítek metrů. Znázorňují nejčastěji zvířata, ryby a ptáky, ale i lidské postavy, geometrické obrazce, spirály a dlouhé rovné linie o délce až několika kilometrů. Z povrchu země jsou tyto obrazce nerozlišitelné.

Byly objeveny až ve 20. letech 20. století při leteckém průzkumu oblasti. Sami tvůrci obrazců je nemohli pozorovat v celku, ačkoliv někteří badatelé se domnívají, že Indiáni kultury Nazca mohli používat například jednoduché balony na teplý vzduch nebo velké draky, které by mohly unést jednoho člověka. Tak by bylo možné jak instruovat tvůrce obrazců a pozorovat vytvořené dílo. Jejich účel je tedy dodnes nejasný, Erich von Däniken se domnívá, že šlo o zprávy a přistávací plochy pro Bohy – mimozemské astronauty. (Zdroj)(Zdroj)

2. Stonehenge, Anglie

Stonehenge2007_07_30

Stonehenge je komplex menhirů a kamenných kruhů, nacházející se na Salisburské pláni asi 13 km severně od městečka Salisbury v Jižní Anglii.Tento megalitický monument byl postaven někdy mezi rokem 3000 až 2000 před naším letopočtem. V době svého vzniku byl patrně tvořen 30 svislými “sloupy”, na kterých spočívalo 30 vodorovných překladů. Důvod nebo účel tohoto kruhu kamenů zůstává nejasný. Jedna z teorií uvádí, že Stonehenge mohlo být pohřebištěm. (Zdroj)

3. Puma Punku, Bolívie

Puma_Punku_H_profile_wall

Puma Punku je významné archeologické naleziště monumentálního chrámového komplexu, jedna ze součástí místa Tíwanaku u stejnojmenného města na západu Bolívie. Leží v nadmořské výšce přibližně 3800 metrů, kde jak inkové věřili, byl stvořen svět. Naleziště obsahuje obrovské opracované kamenné bloky, které budí dojem jakési stavebnice. Diorit z kterého jsou bloky vyrobeny, pochází z lokality poblíž jezera Titicaca, vzdáleného asi 15 km. Dodnes není jasné, jak byly tyto obrovské bloky přepravovány a jak byly k sobě montovány. Vše nasvědčuje vysokému stupni mechanizace zpracování: řezání kamene, vrtání, přesné pravé úhly, konkávní prohlubně. Nad tím, jak tento komplex s tak vysokou technologickou úrovní dokázala vyrobit civilizace, jež neznala například ani písmo, zůstávají pochyby. (Zdroj)

4. Sochy moai, Velikonoční ostrov

Moai

Moai jsou monolitické kamenné sochy, roztroušené po Velikonočním ostrově. Přestože jsou známé jako „hlavy“, sochy mají většinou i tělo, které bývá zasypané v zemi.

Vznik a účel soch obklopuje mnoho teorií. Jisté je, že sochy bylo velmi obtížné a nákladné vyrobit a že byly dopravovány z míst, kde se získával materiál na jejich výrobu. Největší dílna byla na vnějších svazích a uvnitř kráteru Rano Raraku, kde lze na jeho svazích dodnes nalézt 397 soch, z nichž mnohé dosahují výšky 10 až 12 metrů. Nachází se zde i největší socha na ostrově o délce 21,8 metru a hmotnosti okolo 270 tun. Podle posledních informacích je na ostrově zdokumentováno 887 soch moai. (Zdroj)

5. Göbekli Tepe, Turecko

Göbekli_Tepe

Göbekli Tepe je archeologické naleziště nedaleko tureckého města Urfa, kde doposud byla objevena a odkryta část komplexu několika kamenných kruhů o průměru 10 až 30 metrů a které tvoří velice precizně opracované 3 až 6 metrové vápencové pilíře ve tvaru T, z nichž některé váží 20 až 50 tun.

První zprávy o tomto místě pocházejí z roku 1964, kdy výprava vědců z Istanbulské a Chicagské university zjistila, že návrší je umělého původu a předpokládali, že se jedná o byzantské pohřebiště. V roce 1994 však německý archeolog Klaus Schmidt objevil, že památky nejsou byzantské a že jsou mnohem starší než se předpokládalo. Stáří se datuje do let 8000 – 10000 před naším letopočtem. Zatím bylo odkryto pouze 5% celého komplexu, takže na teorie k čemu přesně komplex sloužil je ještě brzy. Již teď však vyvstávají otázky, jak stavitelé byli schopni postavit a pohybovat s tak těžkými sloupy, 7000 let před stavbou pyramid v Gize. (Zdroj)

Napsat komentář