Nejextrémnější letiště světa

Posted by

1. Princess Juliana International Airport, St. Martin

1024px-Princess_juliana_international_airport_approach

Runway letiště na ostrově St. Martin v Karibiku má délku pouhých 2180 m, takže je vhodné spíše pro malá a střední letadla. Přesto zde běžně přistávají letadla jako Boeing 747 nebo Airbus A340. Focení přistávacích letadel z místní pláže Maho, kterou letadla míjejí ve výšce 10 – 20 m je vyhlášenou místní atrakcí. (Zdroj)

2. Juancho E. Yrausquin Airport, Saba, Nizozemské Antily

Saba-SAB

Toto letiště se nachází na ostrově Saba v Karibském moři. Na obou koncích končí dráha útesy padajícími do moře a z jedné strany navíc i štíty místních hor. Dráha letiště je navíc poměrně krátká (400 m), takže je vzlet i přistání problematické pro většinu typů letadel. Zkušení piloti o něm mluví jako o jednom z nejnebezpečnějších letišť na světě. (Zdroj)

3. Letiště Madeira

1402492582546luchthaven4

Nachází se na ostrově Madeira (Portugalsko). Toto mezinárodní letiště mělo dráhu pouhých 1400 m, než se jeho délka zdvojnásobila po úpravách v roce 2003. Nové postavená část dráhy letiště je postavená na sérii 180 sloupců vysokých 70 metrů. (Zdroj)

4. Letiště Lukla, Nepál

Malé letiště v městečku Lukla v Nepálu. History Channel ho v roce 2010 vyhodnotil jako nejnebezpečnější letiště světa. Je známé jako místo, kde se většina horolezců začíná svůj výstup na Mount Everest. Nachází se ve výšce 2900 metrů, na jednom konci dráhy je štít vysoké hory a na druhém tisícimetrová propast. (Zdroj)

5. Letiště Courchevel, Francie

Toto letiště se nachází ve městě Courchevel, lyžařském areálu ve francouzských Alpách. Letiště má velmi krátkou dráhu pouhých 525 metrů a sklon 18,5%. Přistání v mlze a nízké oblačnosti je zde téměř nemožné. (Zdroj)

Napsat komentář