Nejextrémnější letiště světa

Posted by

6. Letiště Barra

Barra_airport_-_geograph.org.uk_-_221572

Krátká dráha mezinárodního letiště Barra se nachází v široké mělké zátoce na ostrově Barra ve Skotsku. Toto letiště je jediné na světě, kde je pro pravidelné lety používaná pláž jako přistávací dráha. Během přílivu je dráha pod hladinou moře, letové časy se stanovují podle přílivu. (Zdroj)

7. Ledová dráha Mc Murdo, Antarktida

Ledová dráha McMurdo je hlavní přistávací dráha antarktického programu Spojených Států během antarktického léta, kvůli její blízkosti polání stanice McMurdo. Tato dráha je schopna zvládnout obří letadla. Dráha je každý rok na začátku sezóny nově vybudována a je používána až do začátku prosince, kdy mořský led a dráha začne roztávat.  Piloti říkají že přistání na ledové dráze je stabilní a podobné přistání na betonovou dráhu. (Zdroj)

8. Letiště Gibraltar

Gibraltar_airport

Mezinárodní letiště, britského zámořského území Gibraltar. Unikátní vlastností tohoto letiště je, že hlavní přistávací dráha prochází hlavní ulicí města. Vozidla musí zastavit pokaždé, když letadlo přistává nebo vzlétá. (Zdroj)

9. Mezinároní Letiště Toncontín , Honduras

996px-757landing-toncontin

Program History Channel ve svém pořadu nejextrémnějších letišť ho řadí jako druhé nejnebezpečnější letiště na světě. Dráha se nachází v údolí obklopeném horami , takže se dráha používá pouze v jednom směru. Přesto zde denně přistávají velká letadla jako Boeing 757. (Zdroj)

10. Letiště Matekane, Lesotho

Přistávací dráha se nachází na okraji hory ve výšce 2 030 metrů, navíc dráha měří pouhých 399 metrů. Po celou dobu vzletu sledujete 600 metrů vysokou stěnu vypínající se kousek před vámi a modlíte se, aby to pilotovi vyšlo. (Zdroj)

 

Napsat komentář