Nejlepší tanky současnosti

Posted by

6. TK-X

TK-X

TK-X nebo také Typ 10 je nejnovější japonský tank. Do služby byl nasazen v roce 2012 a v současné době je to jeden z nejmodernějších tanků na světě. Tento poměrně lehký tank je pohyblivější, ale méně obrněný než současné konkurenční tanky. Je vyzbrojen 120 mm kanonem podobně, jako Leopard 2A5 a M1A2 Abrams. Má také moderní systém řízení palby. Tento tank má velkou mobilitu díky svému impozantnímu výkonu v poměru váha/výkon, s plynule měnitelným převodem (CVT) a hydropneumatickému odpružení. (Zdroj)

7. Leclerc

Leclerc

Tento francouzský tank vstoupil do služby v roce 1992. Řada jeho konstrukčních prvků byla později použita u jiných západních tanků. Leclerc má pokročilý kompozitní pancíř s přídavným modulárním pancéřováním. Má tříčlennou posádku a je vybaven automatickým nabíjením. Disponuje výkonným kanonem s vysokou pravděpodobností zásahu proti stacionárním i pohyblivým cílům. Může být také použit jako stíhač tanků, má dobrou mobilitu díky jeho motoru s výkonem 1500 koní a hydropneumatickému odpružení. (Zdroj)

8. T-90

T90

T-90, je v současné době jediným masově vyráběným tankem v Rusku. Není tak sofistikovaný jako jeho západní soupeři, ale využívá osvědčené technologie a je nákladově efektivní. V současné době je komerčně nejúspěšnější bitevní tank na světovém trhu a také je jedním z nejlevnějších mezi moderními tanky. T-90 má nízký profil, který ho dělá obtížným cílem. Nevýhodou T-90 je uložení munice v hlavním prostoru, takže při zásahu může dojít k výbuchu munice, zabití posádky a úplného zničení tanku. Tato nevýhoda je společná všem bývalým sovětským, ruským, ukrajinským a novým čínským tankům. Západní tanky používají pro uložení munice samostatný prostor ve věži s odpalovacími panely. T-90 není tak přesný proti vzdáleným cílům, dokáže ale odpalovat protitankové řízené střely stejným způsobem jako běžnou munici. Původní verze měly nízký poměr hmotnost/výkonu dííky slabému motoru, až pozdější modely byly vybaveny silnějšími motory. T-90 ms Tagil je novější verze s novým pancéřováním, výkonnějším motorem, novým kanonem a systémem zaměřování. (Zdroj)

9. Oplot M

OplotM

Po zhroucení Sovětského svazu, pokračovala Ukrajina nadále ve vývoji tanku T-80UD. Jejho nejnovější verze je Oplot-M. Oplot-M je vybaven reaktivním pancéřováním nové generace. Od svého předchůdce zdědil automatické nabíjení, ale i uložení munice v hlavním prostoru. Nejnovější ukrajinský tank není tak přesný proti vzdáleným cílům jako západní soupeři, ale také, podobně jako ruský T-90 může odpalovat řízené protitankové střely. Tento tank je z hlediska palebné síly, ochrany a mobility na úrovni nejnovější ruské verze T-90, ale v současné době se vyrábí pouze v malých sériích. (Zdroj)

10. Typ 99

Type-99

Tento čínský tank je ve svém designu a technologiích výsledkem spojením ruského a západního vlivu. Stejně jako ruské tanky, Typ 99 také postrádá přesnost proti vzdáleným cílům, je ale také schopen odpalovat řízené protitankové střely. Automatické systém nabíjení Typu 99 je kopií ruské konstrukce. Rovněž má munici uloženou v hlavním prostoru. Tento tank je vybaven unikátním systémem aktivní laserové ochrany, která využívá vysoce výkonný laser k vyřazení raket naváděných laserem či infračerveným signálem a vyřazení nepřátelských pozorovacích optických systémů. Tento aktivní systém laserové ochrany lze použít i proti vrtulníkům. Typ 99 je osazen výkonným motorem a má dobrou mobilitu. (Zdroj)

12

Napsat komentář