10 bizarních historických střelných zbraní

Posted by

1. Periskopová zákopová puška

Periscope_rifle_Gallipoli_1915

Pušku vynalezl v květnu 1915 anglický voják, svobodník W.C. Beech a byla určena ke střelbě ze zákopů a bunkrů, aniž by vystavila hlavu střelce nepřátelské palbě. Zbraň zkonstruoval Beech během své služby u Gallipoli, kde pro svůj vynález viděl rozsáhlé pole použití. V podstatě šlo o běžnou pušku Lee-Enfield .303 připevněnou ke dřevěné desce se zrcadlem směrovaným k mířidlům a s druhým zrcadlem umístěném v dolní části desky přes které střelec mířil. Během krátké doby po zkonstruování této improvizované zbraně se vynálezem začaly zabývat armády všech mocností a začaly vznikat zdokonalené a profesionální verze této zbraně. Většina z nich však nestihla být do konce války nasazena. (Zdroj)

2. Disková pistole

3-squeezer

Narozdíl od tradičních revolverů a pistolí byly tyto malé obranné pistole konstruovány tak, aby se celé vešly do dlaně. Často měly neobvyklý tvar i způsob střelby. Některé typy byly tvaru disku či obdélníkové krabičky a často neměly ani klasickou pákovou spoušť. Spouští bývala celá zadní část disku, která se v dlani před výstřelem stlačila. Jednou z prvních byla “Disková pistole Turbiaux” patentovaná Jacquesem Turbiauxem ve Francii v roce 1882. Měla diskový tvar a zásobník na 7 až 8 nábojů. V roce 1883 se začaly tyto pistole vyrábět v USA kde jejich výroba pokračovala až do roku 1920. (Zdroj)

3. Pistole na jedno použití

Liberator

FP-45 Liberator byla malá jednoranná pistole vyráběná Spojenými státy za druhé světové války od roku 1942 a určená především pro domácí odboj v okupovaných zemích v Evropě a Asii. Její výroba byla velmi  jednoduchá a levná, jedna pistole stála pouhých 2,60 dolarů. Celá pistole se skládala z 23 dílů lisovaných z plechu s výjimkou hlavně a závěru kterou tvořila trubka a zakalený trn. V pažbičce byly vloženy 4 náboje ráže .45 ACP a dalších 6 bylo přiloženo v krabici. Dostřel byl udáván pouhých 8 metrů. Vystřelená nábojnice se vyrážela tyčkou, vsunutou do ústí hlavně. Nepředpokládalo se dlouhodobé použití v boji, tato pistole měla sloužit pouze jako provizorní zbraň před ukořistěním klasické pistole či samopalu. Ve velkých množstvích byla volně shazována v kartonových krabicích z amerických letadel a působila na okupační správu především psychologicky. Okupanti byli ochromeni faktem, že proti nim stojí obyvatelstvo, masivně vyzbrojené střelnými zbraněmi a blokující tak velkou část pěchoty, která tím pádem nemohla být nasazena při další expanzi. (Zdroj)

4. Boxer revolver

Apache_revolver

Boxer revolver nebo také apačský revolver byla zbraň, která kombinovala revolver, dýku a boxer a která proslula počátkem 20. století ve francouzském podsvětí, v gangu známém jako Les Apaches. Zbraň byla vyráběna až do konce devatenáctého století v Begii Louisem Dolnem. Zbraň neměla hlaveň, čímž se stával účinný dostřel velmi omezený, ale bylo možné ji složit a snadno schovat do kapsy. Absence mířidel neumožňovala přesnější střelbu, ale na krátké vzdálenosti byla smrtící. Během druhé světové války byla údajně používána britskými Commandos. (Zdroj)

5. Hřbitovní pistole

GraveGun

Tato pistole není pojmenována podle místa kde končily její oběti, ale kupodivu podle místa kde byla používána. Ptáte se k čemu vám může být na hřbitově dobrá pistole?

Tato pistole se poprvé objevila v 18. století, kdy bylo vykrádání hrobů zcela běžným jevem. Tyto pistole byly na hřbitovech a v hrobkách líčeny jako past. Ke spoušti vedl drát a když o něj lupič zakopl, pistole vystřelila v daném směru. Někdy byly používány pouze slepé náboje, které zloděje vystrašily a výstřel upozornil ostrahu. (Zdroj)

Napsat komentář