10 reálných “Lodí duchů”

Posted by

6. Zebrina

zebrina

Nákladní plachetnice Zebrina vyplula v říjnu 1917 z Falmouth v Anglii do Saint-Brieuc ve Francii a byla nalezena o několik dní později na mělčině nedaleko Cherbourgu s celým nákladem uhlí a neporušenými plachtami. Pětičlenná posádka chyběla. Nebyly nalezeny žádné známky boje, ale běžně se uvádí, že posádka byla pravděpodobně zajata německou ponorkou, a vzata na palubu. Je možné že ponorka byla vyrušena britskou válečnou lodí dříve, než mohli Němci Zebrinu potopit a ponorka byla později sama před návratem potopena. (Zdroj)

7. Jenny

Jenny

Jenny byl anglický škuner který dal vzniknout mnoha legendám. V roce 1823 uvízl v ledu v Drakeově průlivu, na jih od Jižní Ameriky a byl objeven velrybářskou lodí o sedmnáct let později. Těla nalezená na palubě byla mrazem “zakonzervována” a v nalezeném lodním deníku stál kapitánův záznam  “4. května 1823. Žádné jídlo 71 dnů. Jsem jediný, kdo zůstal naživu.”. Příběh byl popsán v roce 1862 v německém časopise Globus a dodnes je předmětem dohadů zda se skutečně stal. Nicméně Jenny je připomínána pomníkem na Ostrově Krále Jiřího. (Zdroj)

8. MV Joyita

MV_Joyita_1955_port

Proč v roce 1955 opustila posádka obchodní loď Joyita v jižním Pacifiku místo čekání na pomoc? Loď měla poškozený trup a cestující i posádka nebyli na palubě nalezeni. Někteří spekulují, že kapitán zemřel, což dalo vzniknout panice a opuštění lodi. Jiní věří že se posádka stala obětí japonských rybářských lodí zapojených v ilegální činnosti. Jako nejvíce pravděpodobná teorie se jeví opuštění lodi v domnění že se loď potápí a utonutí trosečníků v bouřlivém Pacifiku. Cestující ani posádka nebyli nikdy nalezeni. (Zdroj)

9. Kaz II

Kaz11

Tajemství katamaránu známém jako Kaz II zůstává neodhalené, přestože se vyšetřovatelé pokoušeli dát dohromady události, které vedly k objevu lodi. V roce 2007 byl Kaz nalezen u pobřeží Austrálie a tříčlenná posádka (majitel a jeho dva sousedé) nebyl nikde k nalezení. Na stole bylo připraveno jídlo, vedle ležel zapnutý funkční notebook. Palubní rádio a GPS bylo funkční, a záchranné vesty byly stále na palubě. Scéna jak z duchařského filmu. Po rozsáhlém pátrání došli vyšetřovatelé k závěru, že při lovu ryb jeden muž spadl přes palubu a ve snaze ho zachránit všichni utonuli. Žádný z nich nebyl příliš dobrý plavec a moře nebylo příliš klidné. Nikdy nebyli nalezeni. (Zdroj)

10. Octavius

Ocavius_S

Není zcela jisté zda je příběh anglického škuneru Octavius ​​skutečný, ale příběh o objevu této obchodní lodi je tak podivný, že stojí za zmínku. Octavius byl nalezen plovoucí u pobřeží Grónska v roce 1775. Plavil se zpět do Anglie z Orientu přes tzv. Severozápadní cestu přes Severní ledový oceán, kde škuner pravděpodobně uvízl v ledu. Celá posádka 28 námořníků byla nalezena umrzlá a dokonale zachovalá, některá těla byla schoulená pod přikrývkami ve svých postelích. Legenda říká, že kapitán byl nalezen sedící stále za svým stolem s perem v ruce a nad rozepsaným lodním deníkem. Záchranáři byli příliš vyděšení, aby řádně prohledali loď, ale sebrali alespoň lodní deník. Ukázalo se, že poslední záznam v deníku je z roku 1762 takže loď znamenalo, že loď plula v Arktidě celých 13 let. (Zdroj)

Napsat komentář