10 věcí které jste nevěděli o Severní Koreji

Posted by

1. Severní Korea – Marihuany země zaslíbená

Smokin

V Severní Koreji není kouření marihuany žádné tabu. Mnoho místních ji velmi dobře zná a pravidelně ji kouří. Užívání a distribuce tvrdých drog, jako jsou metamfetaminy se v Severní Koreji trestá smrtí, ale marihuana není mezi drogy zařazena a už vůbec nijak postihována. Z tohoto důvodu by mohla Severní Korea být pro kuřáky marihuany rájem na Zemi. (Zdroj)

2. Ukořistěná válečná loď Spojených států

Uss-pueblo

Dne 23. ledna 1968 byla v mezinárodních vodách, více než 15 mil od severokorejského pobřeží, obklíčena americká průzkumná loď USS Pueblo severokorejskými torpédovými čluny. Námořníci na Pueblu byli zajati a odesláni do zajateckých táborů. Zatímco severokorejská propaganda ukazovala záběry spravedlivého zacházení se zajatci, realita byla úplně jiná. Posádka hladověla a byla mučena téměř rok. Nakonec severokorejská vláda rozhodla o propuštění všech zajatých členů posádky a USS Pueblo je dodnes využíváno severokorejským námořnictvem. Tím zůstává druhou nejstarší americkou válečnou lodí která je dosud v provozu a Severní Korea jedinou zemí, která má ve výzbroji ukořistěnou válečnou loď Spojených států. (Zdroj)

3. Šest amerických zběhů

Dresnok

“Měl jsem dost svého dětství, manželství, svého vojenského života, všeho. Byl jsem vyřízený. Existovalo jen jediné místo kam jít,” řekl James Dresnok, poslední žijící americký zběh v Severní Koreji. V srpnu 1962 vstoupil do minového pole a přešel do Severní Koreje.

Krátce po svém zběhnutí se Dresnok setkal s Larrym Allenem Abshierem, dalším americkým zběhem. Nakonec byli čtyři: Abshier, Jerry Parrish, Charles Robert Jenkins a Dresnok. Žili společně a podíleli se na několika propagandistických projektech na příkaz severokorejského vlády. Objevovali se na obálkách časopisů a skrze reproduktory na hranicích se pokoušeli přesvědčit více amerických vojáků ke zběhnutí. Nicméně, zpočátku nechtěli zůstat v Severní Koreji navždy. V roce 1966 se pokusili opustit Severní Koreu žádostí o azyl na sovětském velvyslanectví v Pchjongjangu, ale byli okamžitě předáni severokorejským orgánům. Poté se Dresnok rozhodl usadit v Severní Koreji, oženil se a v osmdesátých letech vyučoval angličtinu na univerzitě v Pchjongjangu. Občas tweetuje jako @JamesDresnok. (Zdroj)

4. Rok 2014? Kdepak. Je rok 103.

korea_calendar

Severokorejský kalendář, tzv. “Čučche” byl zaveden v roce 1997 a jeho počátkem je datum narození Kim Ir-sena, 15. dubna 1912. Tento rok je označován jako Čučche 1, a dále přebírá počet měsíců i dní z klasického gregoriánského kalendáře. (Zdroj)

5. Severní Korea již oficiálně není komunistickou zemí

JucheKim

V roce 2009 byly odkazy na komunismus odstraněny z ústavy a “Čučche” se stala oficiální státní ideologií. Nahradila tak marxismus-leninismus, který země přijala s ústavou v roce 1972. Ideologie Čučche, překládána doslova jako „hlavní část“ nebo také volně jako „absolutní soběstačnost“ byla sepsána Kim Ir-senem a jedná se o kombinaci myšlenek neokonfucianismu, stalinismu a maoismu a má tři hlavní principy: nezávislou politiku, ekonomickou soběstačnost a sebeobranu. Severní Korea již tedy není komunistickou  zemí.(Zdroj)

Napsat komentář