10 věcí které jste nevěděli o Severní Koreji

Posted by

6. Největší sportovní stadion světa

Arirang_Mass_Games

Stadion stojí v Pchjongjangu od roku 1989 a v současné době se využívá pro fotbalová a atletická utkání a především pro tzv. hry Arirang, masové představení, které je obdobou našich socialistických Spartakiád. Je to největší stadion světa s kapacitou 150 000 míst k sezení.

V roce 1990 bylo na stadionu popraveno upálením několik severokorejských armádních generálů zapletených v pokusu o atentát na Kim Čong-ila. (Zdroj)

7. Severokorejský jednorožec

unicorn-1203

Ne, nejedná se o “vynikajícího soudruha” Kim Čong-una, sexuálního idolu všech korejských žen. V listopadu 2012 severokorejští archeologové oznámili, že objevili doupě mýtického jednorožce patřícího králi Tongmyongovi, zakladateli starověkého korejského království. Oznámení bylo učiněno historickým ústavem akademie sociálních věd, který oznámil, že doupě bylo nalezeno 200 metrů od chrámu v Pchjongjangu. “Obdélníkový kámen s vyrytým nápisem “Jednorožcovo doupě” stojí před samotným doupětem. Věříme že původ vyrytého nápisu sahá až do období království Koryo (918-1392)”. Ve zprávě se dále uvádí: “Chrám sloužil k odpočinku pro krále Tongmyonga a měl v něm i doupě pro svého jednorožce.” (Zdroj)

8. “Sociální kategorie” dle loajality k režimu

Korea_p

V Severní Koreji je 51 “Sociálních kategorií” občanů rozdělených podle loajality k vládnoucímu režimu (tzv. Songbun). Rozdělují se podle politického, sociálního a ekonomického původu, původu předků i podle chování příbuzných. Podle příslušnosti se určuje, zda může být jedinci svěřena nějaká funkce a dokonce i příděl dostatku jídla. Songbun ovlivňuje přístup ke vzdělání a pracovním příležitostem a zejména, rozhoduje zda je osoba způsobilá vstoupit do severokorejské vládnoucí strany, Korejské Dělnické strany. (Zdroj)

9. Kijongdong, pohraniční “Město duchů”

Kijongdong

Obec Kijongdong, která se nachází v severní polovině korejské demilitarizované zóny, disponuje podle severokorejské vlády zemědělským družstvem pro 200 rodin, mateřskou školkou, základní a střední školou a nemocnicí. Pozorovatelé z Jižní Koreje však naznačují, že se vlastně jedná o naprosto liduprázdné město duchů, jakousi Potěmkinovu vesnici, postavenou jako lákadlo na podporu zběhnutí jihokorejců. Do roku 2004 z ní severokorejci pouštěli skrze gigantické reproduktory propagandistické vysílání, ve kterém vyzdvihovali přednosti Severní Koreje a lákali nespokojené vojáky a zemědělce, aby přešli přes hranice a že budou přijati jako bratři. Poté co bylo vysílání shledáno neúčinným, bylo změněno na protizápadní projevy, komunistické propagandistické opery a pochody vysílané 20 hodin denně. (Zdroj)

10. Rjugjong, nedokončený, svého času nejvyšší hotel světa

Ryugyong

Stavba hotelu Rjugjong s 3 000 pokoji a 7 otočnými restauracemi začala v roce 1987. Hotel měl být otevřen v červnu 1989 u příležitosti Světového festivalu mládeže. Během stavby se však vyskytly problémy s postupy a materiálem, které způsobily zdržení. Předpokládá se, že důvodem zastavení stavby v roce 1992 byl nedostatek financí, výpadky elektrické energie a hladomor. Japonský tisk odhaduje, že stavba již stála 750 milionů dolarů, což jsou 2 % HDP Severní Koreje. Jedná se o největší a nejdražší betonový skelet, který kdy byl postaven. Byla to také první budova mimo USA, která měla více než 100 pater.

Stavební práce byly v roce 2008 obnoveny se snahou dokončit ho do roku 2012, ke stému výročí narození Kim Ir-sena. V roce 2012 byl exteriér hotelu dokončený, ale otevření se stále odkládá. (Zdroj)

12

Napsat komentář