10 nejlepších sniperů naší historie

Posted by

1. Thomas Plunkett

Sniper01

Irský britský voják z 95. regimentu Thomas Plunkett je právem řazen ke špičce mezi snipery díky svému pozoruhodnému výkonu. Během bitvy u Cacabelos v roce 1809, dokázal pomocí standardní křesadlové pušky Baker zastřelit francouzského generála Auguste-Marie-Françoise Colberta na vzdálenost asi 600 metrů. Vzhledem k nepříliš velké přesnosti pušek 19. století se mohlo jednat buď o mimořádný výkon nebo také neuvěřitelnou náhodu. A jelikož Plunkett nechtěl, aby si ostatní vojáci mysleli že se jednalo o náhodu nebo štěstí, rozhodl se že svůj kousek zopakuje. Vybral si jednoho majora který přispěchal na pomoc postiženému generálovi a opět svůj cíl zasáhl. Tím dokázal že je opravdu mimořádný střelec. Pro srovnání, britští vojáci byli cvičeni ve střelbě na vzdálenost 50 metrů. Plunkett dokázal cíl zasáhnout na dvanáctinásobnou vzdálenost. Dvakrát.

2. Seržant Grace

Sniper02

9. května 1864 dokázal seržant Grace, sniper armády Konfederace dokázal něco co bylo považováno do té doby za nemožné. Během bitvy o Spotsylvanii ostřelovali konfederační snipeři unionistické vojáky generála Johna Sedgwicka na vzdálenost 900 metrů. Unionističtí vojáci zalehli a kryli se, což generála Sedgwicka rozčílilo. Sám odmítl zalehnout a vyčítal svým vojákům: ” Cože? Vojáci se takhle schovávají před několika kulkami? Co budete dělat až spustí palbu po celé linii? Stydím se za vás! Na tuhle vzdálenost by netrefili slona.” Jeho muži zůstali v krytu a Sedgwick opakoval: “Na tuhle vzdálenost by nezasáhli slona!” O pár sekund později zasáhl seržant Grace generála Sedgwicka přímo pod jeho levé oko. Na snímku je generál Sedgwick.

3. Charles ‘Chuck’ Mawhinney

Sniper03

Charles ‘Chuck’ Mawhinney byl vášnivým lovcem a v roce 1967, během Vietnamské války, vstoupil k U.S. Marine Corps a získal rekord v počtu potvrzených zabití mezi snipery námořnictva Spojených Států. Během šestnácti měsíců zabil 103 nepřátel a dalších 216 bylo uváděno jako pravděpodobně zabitých, vzhledem k tomu že bylo v danou chvíli příliš riskantní prohledávat mrtvá těla kvůli dokladům. Když odešel od námořnictva, nikomu neřekl o svých mimořádných činech a pouze několik málo vojáků vědělo o tom co dokázal během Vietnamské války. Až téměř po dvaceti letech byla sepsána kniha o jeho mimořádných sniperských schopnostech. Maawhinney vyšel z anonymity a stal se odborným asistentem na školách ostřelovačů. Jednou řekl: “Byl to dokonalý lovecký výlet; muž lovící jiného muže co loví mne. Neříkejte mi o lovení lvů nebo slonů; ti se nebrání puškami s optikou. Miloval jsem to.”
Mawhinney má potvrzné zabití na vzdálenost více než 900 metrů, tím se stal jedním z největších sniperů Vietnamské války.

4. Rob Furlong

Sniper04

Bývalý desátník Kanadské armády, který drží rekord za zabití na nejdelší vdálenost – 2430 metrů.
V roce 2002, kdy se účastnil v Afghánistánu operace Anakonda, zaregistroval jeho pětičlenný tým tři bojovníky Al-Kajdy pohybující se po úbočí místních hor. Furlong byl vyzbrojen puškou McMillan Tac-50 ráže 0.50 palce s náboji A-MAX pro střelbu na extrémní vzdálenosti.
Vystřelil a nezasáhl. Druhý výstřel zasáhl batoh na zádech jednoho z bojovníků. Než kulka zasáhla cíl, vypálil třetí střelu ale to už nepřítel věděl že je pod útokem. Doba letu kulky na takovou vzdálenost byla 3 sekundy, dost času na vyhledání úkrytu. Nicméně překvapený bojovník pochopil co se děje až ve chvíli kdy ho třetí kulka zasáhla do hrudi.

5. Vasilij Zajcev

Sniper05

Zajcev je pravděpodobně nejznámějším sniperem historie díky filmu Nepřítel před branami.
Zajcev se narodil v městečku Jelenino a vyrostl v horách na Urale. Před bitvou ve Stalingradu pracoval jako úředník v rudé armádě, ale poté co si přečetl o bojích ve městě, přihlásil se do bojových jednotek k 1047. regimentu. Zajcev dosáhl 242 potvrzených zabití mezi říjnem 1942 a lednem 1943, celkový počet zabití se však bude blížit k 500. Během bitvy byl ve Stalingradu i Erwin König, špičkový německý odstřelovač. Zajcev ve svých pamětech vzpomínal, že duel v ruinách Stalingradu mezi ním a Königem trval tři dny. Podrobnosti o tom co se skutečně stalo jsou útržkovité, ale na konci třetího dne Zajcev zabil německého odstřelovače a prohlásil, že optika z nepřátelské pušky je jeho nejcennější trofej. Aby to byla pro Zajceva nejcennější trofej, znamenalo to, že německý sniper musel být téměř stejně dobrý jako sám Zajcev.

Napsat komentář