Brouk z Hvězdné pěchoty? Ne. Krab palmový

Posted by

Pokud bychom dělali seznam nejděsivějších mořských tvorů, pravděpodobně by se nám někde na začátku objevil Velekrab japonský s rozpětím nohou téměř 4 metry. Vzhledem k tomu, že do hloubky  600 metrů se asi málokdo z nás potopí, setkání s tímto monstrem většině z nás nehrozí. Nicméně na souši je možné potkat jednoho jeho neméně strašidelného příbuzného, Kraba palmového.

Krab palmový (Birgus latro) je největší suchozemský poustevnický krab a korýš vůbec. Patří do řádu desetinohých korýšů (Decapoda) a infrařádu Anomura a je jediným zástupcem rodu Birgus. Obývá ostrovy v jihovýchodní Asii a je loven na jídlo. U největších jedinců tělo dorůstá do délky 1 metru, rozpětí nohou běžně dosahuje 2 metrů.

Dožívá se až 60 let.  Je všežravý a dokáže ulovit i menší obratlovce.

Dřív než si na dovolené lehnete pod kokosovou palmu, podívejte se radši do její koruny. Krab palmový dokáže vyšplhat do koruny kokosové palmy a shodit si dolů kokosový ořech. Ani pád z několikametrové výšky mu nijak neublíží.

Potom krab sešplhá po kmeni zpět dolů a svými silnými klepety dokáže kokosový ořech rozlousknout.

Nedělá mu ani problém zvednout předměty o váze 30 kg.

Ačkoliv vypadají celkem strašidelně, nejsou až na sílu svých klepet nijak nebezpeční.

Přesto by mohlo setkání s tímto dvoumetrovým monstrem způsobit některým lidem infarkt.

Přestože jsou tito krabi relativně pomalí a na lidi neútočí, s mrtvolami nemají slitování. Je jim připisována likvidace mrtvoly Amelie Earhartové, která se se svým letadle zřítila pravděpodobně na odlehlém tichomořském atole Nikumaroro.

Dobrou zprávou je, že obývají jen velmi malou část světa. Kraba palmového lze nalézt na ostrovech v Indickém a Tichém oceánu.

Chycení Kraba palmového

Napsat komentář