Nejbizarnější návrhy tanků – Slepé uličky vývoje

Posted by

Během vývoje a inovací nutně dochází i ke slepým uličkám. Nikde však nejsou podivnější, než při vývoji zbraní a vojenských systémů a také tanků. Od nepaměti se lidé snaží najít stále lepší a efektivnější způsoby jak se navzájem zabíjet a během posledního století i prostřednictvím těchto obrněných oblud. Z některých návrhů mám však dojem, že se konstruktéři zbláznili.

Létající tank Antonov A-40

V podstatě jde o sovětský devítitunový lehký tank T-60 připevněný na obrovském kluzáku. Tank měl být tažen za vlečným letadlem, které ho mělo nad cílem vypustit a tank měl doklouzat až na bojiště. Prototyp na kterém se pracovalo v letech 1941-1942 nikdy nebyl bojově nasazen.

“Šroubový” tank ZIL-2906 a ZIL-4904

Postaveny byly v továrnách na prezidentské limuzíny ZIL a měl to být tank schopný průchodu jakýmkoliv terénem především v odlehlých částech Ruska . Menší verze tanku ZIL-2906 byl postaven v šedesátých letech pro vyzvedávání kosmonautů přistávajících v neprostupných částech Sibiře. 2,5 tuny vážící ZIL-4904 byl postaven v roce 1972, ale brzy se ukázalo, že šroubový pohon je bohužel neúčinný. Stačilo být vyrobeno pouze několik Zilů 4904, než byl tento projekt zrušen.

Kudlanka nábožná

Za vznikem tohoto podivného tanku stál požadavek britského velení na tank s nízkým profilem, který byl schopen střelby přes zvýšené překážky. Tento jednomístný prototyp vyrobený v roce 1944, který byl díky svému tvaru přezdíván jako Kudlanka nábožná, byl ovšem slepou uličkou vývoje a projekt byl zanedlouho zrušen.

Tank “Tříkolka”

Odminovací prototyp tanku M4 T10 byl postaven v roce 1944 ve Spojených státech. Návrh počítal s umístěním motorů ve dvou předních kolech, nebyl však ani do prototypu zabudován.

Progvev-T, proudový odminovací tank

Jedním z bizarních návrhů vzniklých ve stalinistickém SSSR byl i tento tank určený k odminování terénu. Na podvozek tanku T-54 byl připevněn proudový motor ze stíhačky MIG-15, který měl před tankem odkrývat a odpalovat miny. Zásoby kerosinu měly stačit na vyčištění 6 km silnic.

Object 279

Tento tank byl jedním z posledních návrhů sovětských těžkých tanků před Chruščovovým zákazem tanků těžších 37 tun. Prototyp byl vyroben v roce 1959, vážil 60 tun a byl navržen tak, aby odolal i blízkému nukleárnímu výbuchu.

Kugelpanzer

Tento kulový jednomístný tank je k vidění v tankovém muzeu Kobinka nedaleko Moskvy. Kugelpanzer, v překladu “kulový tank” bylo německé průzkumné vozidlo a tento exemplář byl ukořistěn sovětskými vojáky v Mandžusku v roce 1945. Pravděpodobně bylo dodáno Japonsku na základě dohod o výměně technologií. Síla pancíře byla pouhých 5 mm a byl poháněn jednoválcovým motorem.

Tank Tsar

Tank Tsar bylo kolové obrněné vozidlo experimentální konstrukce navržené a zkonstruované v Rusku inženýrem Nikolajem Lebeděnkem a jeho spolupracovníky mezi lety 1914–1915. Práce na prototypu probíhaly v Moskvě, výroba pak v továrně v Moskevském okruhu Chamovniki. Zpočátku si tank při testech vedl dobře, díky vysokým kolům snadno překonával terénní překážky, při testech však zapadl zadním kolem do bažiny kde zůstal až do roku 1923, kdy byl rozebrán do šrotu.

Napsat komentář