Nový ruský tank T-14 ARMATA – Technická data

Posted by

V Rusku se chystá velká událost. Odhalení nejnovějšího tanku T-14 Armata.

Vývoj tohoto tanku byl z logických důvodů do značné míry držen v tajnosti, i když se technické detaily již začínaly objevovat. U Armaty má být oproti předchozím ruským tankům značně posílena ochrana, motor i výzbroj vozidla.

Dokud však nebude Armata předvedena v akci, je nutné brát  tyto informace s určitou rezervou. Parametry a zveřejňované vlastnosti tanku T-14 Armata by také nemusely být nic víc než ruská propaganda, stejně jako velmi nepravděpodobné informace o tom, že rusové údajně pracují na vývoji nadzvukového dopravního letadla.

Následující grafika, vycházející z informací od ruské agentury TASS, poskytuje pohled do moderního tanku, které chce Rusko v následujících letech přidat do svého arzenálu.

T-14 Armata

Jedním z nejdůležitějších prvků  T-14 Armata je systém aktivní ochrany AFGANIT,  který používá Dopplerův radar (Radar na principu Dopplerova efektu) pro detekci příchozích střel, jako jsou protitankové rakety a protitankové střely RPG. Jakmile je systémem takový projektil detekován, systém aktivní ochrany vypálí raketu, která přilétávající střelu zničí.

Rossijskaja Gazeta Online poznamenává, že tato ochrana by mohla hypoteticky umožnit tanku odolat útoku americké helikoptéry Apache. Ale US Foreign Military Studies uvádí spíše  realističtější pohled na plánované obranné schopnosti tanku a píše, že systém Afganit bude pravděpodobně jen schopen ochránit tank před “Kumulativními granáty, protitankovými raketami a podkaliberními střelami.”

Armata je také vybavena ochranou před protitankovými minami a disponuje kamerami s vysokým rozlišením. Tyto kamery by měly posádce umožnit pohled v rozsahu celých 360 stupňů okolo vozidla.

Podvozek platformy Armata byl kromě tanku T-14 navržen také pro další typy vojenských vozidel. Údajně se uvažuje o použití podvozku pro samohybné plamenomety, dělostřelectvo, vyprošťovací vozidla, obojživelná vozidla a další.

Použití jednoho vysoce adaptabilního univerzálního podvozku pomůže Rusku snížit náklady při  modernizaci jeho armády. Zefektivní se logistika a nebude nutné držet zásoby tak široké škály náhradních dílů jako je tomu nyní.

První dodané T-14 Armata začaly být testovány Ruskou armádou v únoru a březnu. Podle agentury Interfax, začnou velké dodávky tanků T-14 Armata v roce 2017-2018.

Napsat komentář