Porovnání sil armád NATO a Ruska

Posted by

Před rokem, v době kdy probíhala ruská invaze na Krym, řekl americký prezident Obama: “Rusko je regionální mocností, která ohrožuje své nejbližší sousedy – ne kvůli své síle, ale kvůli své slabosti.” Zdá se že chtěl zasáhnout ruského prezidenta Putina na citlivém místě. Bylo to odvážné tvrzení, zvláště ve chvíli kdy USA apeluje na své spojence v NATO, aby dávali více peněz na obranu.

Pravdou je, že Rusko resp. tehdejší SSSR bylo největším geopolitickým nepřítelem USA a NATO a stále ho tak mnozí vnímají, přes změny které za posledních 25 let proběhly. Přestože Rusko za poslední rok anektovalo Krym a nyní se snaží rozbít Ukrajinu prostřednictvím “separatistů” a dodávek zbraní a vojáků, není to už zdaleka tak silný hráč, jakým býval Sovětský Svaz v době studené války. Co nám říkají čísla?

 Vojenské síly NATO Rusko 2015-1200

Ačkoliv nejsou členy NATO, nejsou některé bývalé státy SSSR zcela proruské. Například Gruzie, kde proběhla ruská invaze v roce 2008 nebo samozřejmě Ukrajina, která nyní čelí hrozbě otevřené invaze ze strany Ruska. Ty by se v případě konfliktu pravděpodobně také přiklonili k silám NATO.

Zdroj: washingtonpost.com, wikipedia.org

Napsat komentář