První světová válka ve fotografii

Posted by

Když se snažíme představit si obraz první světové války, vidíme především krvavé bahnité záběry západní fronty. Pohledy vystrašených vojáků stojících po kolena v bahně, čekajících na rozkaz vylézt ze zákopu před hlavně kulometů, linie ostnatých drátů, před bajonety, do boje muže proti muži. Tyto fotografie jsou malým přiblížením bojů během let 1914 – 1918, jaká první světová válka byla.

(Galerie v plném rozlišení na konci článku)

James Francis Hurley/State Library of New South Wales

Pohled přes bitevní pole z opevnění Anzac nedaleko belgického města Ypres v západních Flandrech v roce 1917. Když německé síly narazily v roce 1914 v severní Francii na tuhý odpor, snažily se jak německá tak francouzská vojska provést obchvat nepřítele, čímž vznikla bitevní linie, která se táhla ze Švýcarska až k Severnímu moři. Spojenci vytvořili tisíce kilometrů obranných zákopů, a zoufale se několik let snažili prorazit na druhou stranu, za cenu obrovských ztrát.

AP Photo

Ostřelování katedrály v Remeši ve Francii v září roku 1914, během německé invaze do severní Francie.

Library of Congress

Francouzští vojáci na koních,  v pozadí vzducholoď “DUPUY DE LOME”, někdy v roce 1914.

Nationaal Archief

Nouzové přistání francouzského pilota po neúspěšném pokusu zaútočit na hangár německých Zeppelinů poblíž Bruselu v Belgii, v roce 1915.

AP Photo

Němečtí důstojníci při rozhovoru na západní frontě. Plány německého velení byly vytvořeny pro rychlé a rozhodné vítězství ve Francii. Při plánování nebylo počítáno s vleklou statickou zákopovou válkou.

Agence de presse Meurisse

Francouzští vojáci při útoku na bajonety do strmého svahu v Argonském lese v roce 1915. Během druhé bitvy o Champagne postupovalo 450 000 francouzských vojáků proti síle 220 000 německých. Podařilo se jim dobýt malé území, které během několika týdnů opět ztratili při německém protiútoku. Během této bitvy padlo více než 215 000 vojáků z obou znepřátelených stran.

National Library of Scotland

Sestřelený německý dvoumotorový bombardér je tažen po ulici spojeneckými, pravděpodobně australskými vojáky.

Library of Congress

Šest německých vojáků pózuje s kulometem v zákopu pouhých 40 metrů od britské linie. Kulomet Maschinengewehr 08, nebo známý také jako MG 08, umožňoval střelbu rychlostí 450-500 ran za minutu. Válec kolem hlavně byl naplněn vodou, aby během střelby chladil rychle se zahřívající hlaveň. Voják vpravo s tornou na plynovou masku pozoruje okolí pomocí periskopu.Voják vzadu s ocelovou helmou drží granát vzor 24.

Bibliotheque nationale de France

Psi spřežení využívané v Britské armádě pro tažení kulometu a munice, rok 1914.

CC BY SA Benjamin Hirschfeld

Německý upoutaný balón v Equancourtu ve Francii, 22. září, 1916. Pozorovací balóny byly používány na obou stranách pro pozorování a řízení dělostřelectva. Pozorovatel byl zavěšen v malé gondole pod balónem naplněným vodíkem. Stovky jich byly v průběhu války sestřeleny.

Napsat komentář