Hřbitov ve výšce 8000 m – Ti, co zůstali na Everestu

Posted by

Jedním z nejtragičtějších je příběh Franvys Arsentievové, americké horolezkyně, která spadla z cesty poté co byla zasažena sněžnou slepotou.

V zóně smrti a zraněná, volala Franvys na kolemjdoucí o pomoc. Nakonec dva horolezci, Ian Woodall a Cathy O’Dowdová riskovali své životy, aby se k Franvys dostali, ale nebylo jak jí v tu chvíli pomoct než se pokusit jí utěšit a povzbudit. Vrátili se do základního tábora, aby vše nahlásili, což vedlo k tomu že Sergej, manžel Arsentievové se vydal do zóny smrti, aby ji našel. Vše co se po něm později našlo, byl jen jeho cepín a lano.

O osm let později se Woodall a O’Dowdová vrátili na místo položit americkou vlajku a vzkazy její rodiny na její mrtvolu.

Podmínky na Everestu přispívají takovou měrou ke konzervaci těl , že někteří mrtví zůstanou identifikovatelní i po téměř celém století. George Mallory a Andrew Irvine byli jedněmi z prvních kteří se pokusili Everest zdolat. Nicméně jejich expedice skončila v roce 1933 katastrofou, kdy oba zkušení horolezci v bouři zahynuli. Nikdo nevěděl nic o okolnostech jejich smrti až do roku 1999, kdy zvláštní expedice nalezla Malloryho ostatky.

Ačkoli byly jeho ostatky vystaveny mrazu po 66 let, Mallory mohl být stále bezpečně poznán podle jeho výstroje a oblečení. Stále se debatuje o tom, zda Mallory a Irvine dosáhli vrcholu před Hillarym, ale fotoaparát, který by jejich prvenství dokazoval nesl zřejmě Irvine, jehož tělo nebylo nikdy nalezeno. Více o jeho nalezení v krátkém dokumentárním filmu níže:

Čištění Hor

I když mnoho těl na Everestu stále zůstává, je snahou nepálských úřadů odstranit alespoň ta, kde to podmínky umožňují. Rodiče a partneři některých zesnulých také požádaly, aby tělo jejich milovaného člověka zůstalo na hoře jako druh pomníku a připomínka toho, čeho se snažili dosáhnout.

V posledních letech byly učiněny pokusy za účelem odstranění nebo zakrytí těl těch kteří na Everestu zůstali, stejně jako pokusy uklidit překvapivé množství odpadků a prázdných kyslíkových lahví, které se hromadí v různých táborech. Ty, které lze dostat dolů jsou odklízeny, ty ostatní jsou ukládány do provizorních jeskyní známých jako “Cairns.”

Smrt 12 šerpů v loňském roce znovu spustila debatu o budoucnosti Everestu. Někteří mají pocit, že hora byla v podstatě převzata zážitkovými společnostmi, které způsobily zvýšení počtu nezkušených horolezců, což znamená pro místní šerpy větší rizika. Jisté je, že ti kteří již na Everestu zahynuli, nebyli poslední.

One Comment

  1. Pavel Výška says:

    “Ve výšce nad 8000 stop je vzduch natolik řídký…”, 8 000 stop je ani ne 2500m 😉

Napsat komentář

%d blogerům se to líbí: