Mars rover Curiosity: Život na Marsu nalezen?

Posted by

Zprávy o nálezu důkazu tekoucí vody na povrchu Marsu, které před několika dny uveřejnila NASA, znovu trochu posouvají možnost a pravděpodobnost nálezu života na rudé planetě.

NASA

NASA


V srpnu roku 2014 zachytila kamera roveru Curiosity pod skalním převisem cosi, co vypadá jako nějaký bizarní tvor nebo rostlina. Na mnoha dřívějších fotografiích už byly nalezeny objekty připomínající různá zvířata, pozůstatky neznámé techniky nebo kámen připomínající obličeje a sochy humanoidů. Nejčastěji byly tyto objekty vysvětlovány jako souhra světla, stínů a přisuzovány psychologickému jevu zvanému pareidolie, při kterém dochází k dotváření vnímaných neurčitých nebo nezřetelných podnětů v konkrétní obrazy za pomoci lidské fantazie. Typickým příkladem pareidolie je rozeznávání zvířat a jiných objektů ve tvaru oblaků. Níže je jeden takový objekt.

Tato socha (obličej) humanoida je přisuzována souhře světel a stínů.

Tato socha (obličej) humanoida je přisuzována souhře světel a stínů.To co vyfotografovala Curiosity pod skalním převisem je ale trochu odlišné od typických “kamenů vypadajících jako…” Už jen tím, že vůbec nevypadá jako kámen. Na originální fotografii NASA (dole), ve stínu pod skalním převisem byl nalezen objekt, který má zvláštní tvar a zcela odlišnou barvu než okolní skály a písek.

Originální fotografie NASA nasa.gov

Originální fotografie NASA nasa.gov


Fotografie vyvolala bouřlivou diskuzi na mnoha UFO a záhadologických webech a fotografie začal být zkoumána a analyzována. Po zvětšení fotografie je jakýsi pavouk nebo krab mnohem zřetelnější.

mars-crab

Při dalším zvětšení a zvýšení kontrastu je už tvar “kraba” zcela zřetelný. Připomíná kraba vylézajícího ze skalní průrvy.

mars-crab-detail

Názory na charakter objektu se různí. Od již zmíněného “kraba” může jít údajně o rostlinu nebo i o navátý kus trosek z předchozích marsovských misí. Každopádně po objevu tekuté vody na Marsu se i nález života jeví pravděpodobnější než kdykoliv dříve. Pokud nenajdou definitivní důkaz o přítomnosti života rovery křižující Mars, tak snad plánované mise s lidskou posádkou nám konečně dají na tyto otázky odpověď.

Zdroj: (NASA)

 

Napsat komentář