Další tajemství Velikonočního ostrova odhaleno!

Posted by

Sochy hlav z Velikonočního ostrova zvané Moai jsou již notoricky známé. O jejich původu se však stále vede mnoho debat jak mezi seriózními vědci, tak mezi záhadology. Nedávno byla odhalena další zajímavá fakta o těchto tajemných sochách.

Sochy-velikonoční-ostrov-01

Během vykopávek u známých a záhadných soch obřích hlav Moai na Velikonočním ostrově bylo pořízeno mnoho fotografií které ukazují, že hlavy ve skutečnosti mají i těla, která jsou navíc bohatě zdobena detailním “tetováním”.

Sochy-velikonoční-ostrov-02

V rámci nového archeologického projektu EISP na Velikonočním ostrově, na jednom z nejvzdálenějším obydlených míst planety, byly u dvou z více než tisíce soch provedeny vykopávky a odhaleno další tajemství těchto záhadných monumentů a jejich tvůrců. Tým archeologů také objevil velká množství červeného pigmentu který byl, jak se domnívají, používán k barvení soch.

Sochy-velikonoční-ostrov-03

Ředitelka EISP Jo Anne Von Tilburg na stránkách projektu napsala:

“Naše vykopávky nedávno odhalily torza dvou sedmimetrových soch. Stovky, možná tisíce návštěvníků ostrova byli překvapeni zjištěním, že sochy Velikonočního ostrova skutečně mají těla. Mnohem důležitějším jsou však nové poznatky o starověkém inženýrství Rapa Nui.”

“Důvodem proč si lidé myslí že sochy tvoří pouze hlava je fakt, že je zde asi 150 soch zapuštěných až po ramena ve svahu sopky. A ty jsou také nejznámější, nejkrásnější a nejvíce fotografované z celého Velikonočního ostrova. A proto se většina lidí domnívá, že jde jen o hlavy.”

Sochy-velikonoční-ostrov-04

Archeologové dále zjistili, že těla soch Moai nebyla do země záměrně pohřbena, ale byla zasypána půdou a kamením až později. Sochy stály vzpřímeně na kamenné dlažbě, ve kterých byly vyhloubeny otvory pro umístění soch. Byla nalezena vodítka lan vytesaná v podloží a další kamenné nástroje pomocí kterých byly sochy zvedány.

Sochy-velikonoční-ostrov-05

V dlažbě pod jednou sochou našli vědci kámen s vytesaným symbolem srpku, který má prý představovat kánoi nebo loď vaka. Záda obou soch pokrývají petroglyfy. Mnohé z nich také zobrazují kanoe vaka a přímo naznačují spojitost s tvůrci soch.

Sochy Moai pokrývají Velikoční ostrov už od roku 1250. V Rano-Raraku a na jeho svazích je možné dosud nalézt 397 soch, z nichž některé dosahují výšky až 10 metrů a hmotnosti 80 tun. Nachází se zde i největší socha na ostrově délky 21,8 metru a hmotnosti 270 tun.

Zdroj: anonhq.com

Napsat komentář